Cesaretin Kadar Özgürsün !

Yamaç Paraşütü Okulu / Eğitim

Fly Anatolia Yamaç Paraşütü Okulu / THK Sertifika, FAI, APPI

Türkiye’ nin bir çok yerinde faaliyet gösteren İstanbul merkezli bir yamaç paraşütü uçuş okuludur. Yılın her hafta sonu ve hafta içi başlangıç ve kulüp pilotluğu eğitimlerimiz aralıksız olarak devam etmektedir. Talepler ve istekler doğrultusunda en az 3-4 öğrenci adayı olduğu taktirde Türkiye’nin her yerinde bölgesel kurslar verilmektedir.

Yamaç paraşütü eğitimlerimizde Türk Hava Kurumu ve Fai Federasyon düzenlemeleri ve standartları kullanılmaktadır. Eğitimlerimizde havacılık sorumluluk ve disiplinini göz ardı etmeden asıl amaç olan eğlence faktörünü yakalamaya çalışıyoruz. Bilgi, bilinç ve otokontrol gelişimine dayalı, insiyatif kullanabilme yeteneğini öldürmeyen ve hobi amacından sapmayan uçuş etkinlikleri yapıyoruz.

Yamaç Paraşütü eğitimi aşama aşamadır. Başlangıç eğitimi ilk aşamadır ve gerçek anlamda sporu öğretmekten çok kişileri sporla tanıştırmak hedeflenir ve sonraki eğitimler için alt yapı oluşturulur. Kulüp pilotluğu eğitimi temel becerilerin öğretildiği asıl eğitim aşamasıdır. Bu iki aşama zorunlu aşamalardır. Pilot seviyesi, kendi uçuş kararlarını verebilen, temel becerileri tam olarak oturmuş, hava koşullarını analiz edebilecek kişilere verilir. Toplam en az 35 saat uçuş tecrübesi gerektirir. Bu seviyeye henüz gelmemiş pilotlar eğitmen veya yardımcı eğitmen gözetiminde uçuşlarını yaparlar.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ KURS SÜRELERİ VE İÇERİĞİ

YAMAÇ PARAŞÜTÜ BAŞLANGIÇ EĞİTİMİ P1-P2

İstanbul Kartal’da bulunan Ofisimizde Projeksiyon ve Görsel destekli 14 saatlik teorik dersi, öğrenilenlerin test edileceği bir sınavı, ortalama 1 günlük yer eğitimi ve eğimli arazi koşusunu 45-350 m irtifadan gerçekleştirilecek 7 uçuşu kapsar. Pratik eğitimin süresi öğrenci sayısına göre 5-7 gün arasındadır.Egitim boyunca tüm ucus ekipmanları FLY Anatolia Ucus Okulu tarafından karsılanmaktadır . Tüm kurs boyunca öğrenci tek başına telsiz kontrolünde uçuşlar yapar.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ BAŞLANGIÇ PİLOT EĞİTİMİ

BAŞLANGIÇ EĞİTİMİNDE AMAÇ;

Yamaç paraşütü başlangıç kurs adayına; teorik anlatımların dışında yamaç paraşütünü tanıtmak, düz arazide paraşüt ile koşmak ve paraşüte hakim olabilmeyi sağlayarak sporu daha yakından tanıtmaktır. Kalkışlar için gerekli olan refleksler bu aşamada öğretilir.

Öğrenci düz arazide paraşüt ile koşarak ve paraşüte hakim olabilmeyi sağlayarak sporu yakından tanır ardından Yer çalışmalarını ve küçük yamaç uçuşlarını başarı ile tamamlamış öğrencilerin yine telsiz kontrolünde kalkış ve iniş noktasında bulunacak deneyimli eğitmenler gözetiminde 45-350 metre arası yamaçlardan güvenli uçuşlar yapmalarını sağlamaktır.

Yer eğitimlerinde başarı gösteren pilot adaylarımız 45-350 metre arasında yamaçlardan telsiz kontrolünde deneyimli eğitmen gözetiminde 7 sorti uçarak kalkış ve iniş pratiğini yapma fırsatı bulur. Amaç emniyetli kalkış ve inişi öğrenmektir.

Kurs bölgeleri : İzmit Kocaeli / Gebze / Çorlu / Uçmakdere/ Serdivan veya Bolu Abant’dır. Bölge hava şartlarına bağlı olarak sorumlu eğitmen tarafından belirlenir. Uçuş bölgesine ulaşım Fly Anatolia Uçuş Okulu tarafından organize edilecek servis aracı ile sağlanmaktadır. Ekip ruhunu oluşturmak için uçuş bölgelerine kiralanacak minibüs ile gidilir .

Kursa katılım için 16 yaşından gün almış olmak zorunludur, 16 yaşından gün alanlar velisi tarafından imzalanacak muvafakatname ile kursa katılabilirler. Not:Eğitime keyfi , herhangi bir sebepten ara veren veya bırakan kursiyere eğitim ücreti geri ödenmez, geçerli mazereti olan kursiyer ise aynı yıl içerisinde dilerse eğitime kaldığı yerden devam edebilir.

Kursa dahil olanlar : Eğitim –Eğitim kitapçığı – Uçuş ekipmanları
<> Kursa dahil olmayanlar : Ulaşım - Sağlık raporu – 1 aylık THK ferdi sigorta bedeli – THK ve Pendik sportif havacılık Klüp Bağış bedeli.

THK P2 Yamaç Paraşütü Günlük Eğitim Programı için tıklayınız...

YAMAÇ PARAŞÜTÜ PİLOT EĞİTİMİ P3

Yamaç paraşütü Başlangıç Eğitimi'ni başarı ile bitiren P2 Lisansına sahip olan öğrenciler isterlerse bir sonraki seviye olan P3 eğitimine katılırlar. Yamaç Paraşütü. Başlangıç Eğitimi' ndeki amaç Havacılığa ilgisi olan kişilerin havacılığın uygulanabilirliği en basit ve kolay olan branşı ile tanıştırarak havacılığı sevdirmektir. Başlangıç eğitimini tamamlayan P2 seviyesindeki öğrenciler kendi uçuş kararlarını henüz verebilecek seviyede olmazlar .

Bu harika Adrenalin ve Doğa sporuna güvenle devam edip kendisini bu sporda geliştirmek isteyen pilotların kendi sorumluluklarında uçuş organize edip planlama yapabilmeleri için sonraki seviye olan P3 Eğitimi'ne katılmaları gereklidir.

EĞİTİM İÇERİĞİ:

P2 Lisansına sahip tüm öğrenciler yaklaşık 12 saat süren teorik dersler ile eğitime başlarlar. Telsiz Konuşmaları , Aerodinamik, Sevk ve İdare, Meteoroloji, Hava Trafik Kuralları, Yedek Paraşüt Açma, Acil Durumlar ve Genel Havacılık Kuralları. Teorik eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerler P3 lisans seviyesinin en önemli aşamalarından biri olan Ters Kalkış tekniği için uygulama sahasına geçerler. Yer çalışmalarında YP Başlangıç Eğitimi'nde kanadı çekme işlemi kanada dönük olarak yapılır. İlaveten Teorik eğitimde Havada uzun süre Kalma Tekniği , Emniyetle hedefe yaklaşma ve Kalkış yapılan tepeye tekrar iniş ( Top Landing ) konularında da teorik dersler verilir.

Uçuş safhasında ilk 20 sorti için sorumlu eğitmen nezaretinde öğrencinin kendi uçuş hazırlığını yaparak kalkış, uçuş ve iniş tekniğini başarıyla yapabilmesi hedeflenir. Ardından uçuşlara dönüş manevra çalışmaları ile devam edilir. Beklenen bu görevleri başarı ile uygulayan öğrenci pilotlar, Yelken Uçuşu diye adlandırılan havada uzun süre kalma tekniğini uygulamaya geçerler.

Yelken ( Soaring ) uçuşu; Yelken uçuşuna uygun yamaçların oluşturduğu kaldırma kuvvetini kullanarak yapılan uçuş tekniğine denir. Öğrenci Pilot mevcut irtifalarını saatlerce koruyarak uçuş sürelerini arttırır ve kalkış yaptıkları yamaçlardan daha yüksek irtifalara da çıkabilirler. Uçuş hissiyatının tam olarak algılanmaya başlandığı aşama olan P3 aşamasındaki gaye; öğrenci pilotların uçuş sayısını ve süresini arttırarak tecrübe kazanmalarıdır. Eğitim süresince ortalama 40 sorti ve 10 saatin üzerinde uçuş planlanarak pilotun kendi sorumluluğunda uçuş yapması amaçlanır.

EĞİTİM SÜRESİ:

P3 Eğitim süresi ortalama 5-7 gün civarındadır , bu süre Öğrenci pilotların eğitime ayıracakları zaman yoğunluğuna göre azalabilir yada uzayabilmektedir. Amaç eğitim içeriğinde yer alan teorik dersler ve yer çalışmalarının ardından 40 sorti, 10 saat yelken uçuşunu tamamlamaktır. Eğitim programını başarıyla tamamlayan pilotların P3 lisansına sahip olabilmeleri için Acil Durumlar ders programında bulunan S.I.V. denilen çalışmayı yapmaları gerekmektedir . içeriği ise ; Asimetrik Kapanma , Önden Kapanma, Derin Stol , Kulak Kapama, Derin 360 derece Dönüş , Spiral, Wingover gibi irtifa azalma hareketleridir.

Eğitim içeriğini başarı ile tamamlayan pilotların P3 sertifikasına sahip olabilmeleri için Acil Durum ders içeriğinde bulunan konu başlıklarını uygulamak üzere SIV denilen çalışmayı yapmaları gerekir. SIV çalışması P3 Eğitimi için; Asimetrik Kapanma, , Önden Kapanma çalışmalarının yanında Wingover, BLine , Derin 360 Dönüş, gibi irtifa azalma hareketlerini içerir.

Not : P3 Eğitimleri dahil olmak üzere pilotlar tüm kurs boyunca ve SIV eğitimlerine kendi malzemeleri ile katılırlar.
Fly Anatolia Uçuş Okulu, Sıfır ve İkinci el malzeme seçeneği ile sizleri kanatlandırmaya devam ediyor.

Tüm Eğitim Faaliyetlerinde Yanımda Neler Getirmeliyim ?

Ayak bileğini koruyan tercihen bot veya spor ayakkabı
Rüzgardan koruyan rüzgarlık,
Uzun kollu tişört,
İnce eldiven ( parmak ucu açık olabilir)

PARAMOTOR EĞİTİMİ;

Yamaç paraşütü başlangıç eğitimini başarı ile bitirmiş öğrenciler paramotor ile uçuş eğitimine geçebilir. Eğitim süresi 5/6 gündür.

Motorlu yamaç paraşütü ile eğitim ücreti ise 4000 TL (fiyata dahil olanlar, motorlu uçuş eğitimi.
Dahil olanlar ; motorlu uçuş eğitim kitapçığı , eğitim.
fiyata dahil olmayanlar, ulaşım ve yemek).
Eğitim bölgesi: Kartal / Sarıyer –Kilyos / İstanbul- Ağaçlı Eğitim süresi

EĞİTİM FAALİYETLERİNDE YANIMDA NELER GETİRMELİYİM?

Ayak bileğini koruyan tercihen bot veya spor ayakkabı.
Rüzgardan koruyan rüzgarlık.
Uzun kollu tişört.
İnce eldiven (parmak ucu açık olabilir)

WhatsApp chat